A blog címe az angol mainstream szóra utal, aminek szó szerinti fordítása fősodor vagy főáramlat. A Wikipédia szerint a fősodor szó „…valamely tudomány vagy művészet célközönségének és szakértőinek többsége által elfogadott és támogatott irányzat megjelölésére használatos. Minden területnek és minden kornak, korszaknak megvannak a maguk uralkodó, azaz mainstream irányzatai, amelyek háttérbe szorítják az alternatív, azaz underground irányzatokat.” A blog neve arra utal, hogy itt a „melléksodorba” szorított magyarázatokat, értelmezéseket, elméleteket preferáljuk a fősodratú magyarázatokkal szemben.
Milyen szakterületekkel szeretnék a blogon foglalkozni?
Miután az egykor kötelező tananyagként diktált dialektikus-materialista világnézet szinte nyom nélkül eltűnt, a helyére került „fogyasztói világnézet” kevés volt, maradt egy erős hiányérzet. Ennek jegyében kezdtem el foglalkozni a fizika, kozmológia, matematika, filozófia és történettudomány egyes kérdéseivel. Nem gondolom, hogy bármelyik szaktudománynak is tudósa lennék, de mivel egy tudományegyetem matematika-fizika szakán végeztem, a tudományos megismerés módszere nem áll távol tőlem. Az a célom, hogy a felsorolt tudományok néhány, világnézet-meghatározó problémáját közvetítsem egy szélesebb, de érdeklődő közönségnek. Ennek érdekében leegyszerűsítem a kérdések tárgyalását, de a hitelesség érdekében a túlzott leegyszerűsítéseket szeretném elkerülni.
Néhány tervezett téma vagy témakör:
- a kvantumelmélet interpretációi (koppenhágai, Einstein-féle, Bohm-féle)
- az univerzum antropikussága (sokvilág-típusú vagy tervezett univerzum)
- a „test és elme probléma” (dualizmus, fizikalizmus, emergentizmus)
- az élet keletkezése (pánspermia, abiogenezis, Csányi Vilmos evolúciós elmélete)
- néhány történelmi jelenség alternatív értelmezése (felvilágosodás, protestantizmus stb.)
Mi a célom az egyes fősodor és melléksodor álláspontok szembeállításával?
Témánként szeretném megmutatni azokat az értékválasztásokat, esetleg világnézeti döntéseket, amelyek meghatározzák, hogy egy-egy jelenségcsoport lehetséges magyarázatai közül melyik kerül a fő-, és melyik a melléksodorba.
Szeretnék rámutatni arra is, hogy a fősodor magyarázatokra általában jellemző egyfajta szemfényvesztés, hogy ti. önmagukat a cáfolhatatlan objektív igazságot megfogalmazó egyetlen lehetséges magyarázatként próbálják feltüntetni. Azonban a mélyben meghúzódó értékválasztásuk felszínre emelésével a fősodor és a melléksodor összehasonlíthatóvá válik, s így a „csúsztatás” leleplezhető.
Mi a helyzet a tudománytalan értelmezésekkel?
Felvetődhet a kérdés, hogy vajon nem az amatőr magyarázatoknak vagy a manapság oly divatos paratudományoknak nyitok-e itt teret? Nem ez a szándékom.
Csak olyan alternatív értelmezésekkel szeretnék foglalkozni, amelyek tapasztalatilag legalább annyira alá vannak támasztva, mint fősodratú alternatívájuk, így az egyes értelmezések között csak értékválasztásuk/világnézetük alapján tehetünk különbséget. Ezt viszont a szabad gondolkodás nevében mindig meg is kell tennünk, soha nem szabad hagynunk, hogy a fősodor vélemény az egyetlen lehetséges magyarázat szerepében tetszelegjen.
Bízom benne, hogy a tisztelt Olvasó a blogon megjelenő írásokat elég érdekesnek fogja találni ahhoz, hogy a véleményét megossza velem.